MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

2016 Rio Olympics TV schedule #NBC16Rio #LiveOnKMTR

Watch the 2016 Rio Olympics #LiveOnKMTR NBC 16 | TV Schedule


SUNDAY, AUGUST 14 (DAY 9)

NBC

8 a.m. – 11:15 a.m.

Women’s Track & Field – Marathon (LIVE)

11:15 a.m. – 1 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)

1 p.m. – 2:30 p.m.

Equestrian – Individual Jumping Qualifying

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

2:30 p.m. – 4 p.m.

Men’s Water Polo – U.S. vs. Italy (LIVE)

Synchronized Swimming – Duet Qualifying

4 p.m. – 6 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. China (LIVE)

7 p.m. – Midnight

Women’s Diving – Springboard Gold Medal Final

Track & Field (LIVE)

Women’s Triple Jump – Gold Medal Final

Men’s 400m – Gold Medal Final

Men’s 100m – Gold Medal Final

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

Men’s Floor

Women’s Vault

Men’s Pommel Horse

Women’s Bars

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

1 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

5 p.m. – 7:45 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals (LIVE)

Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Weightlifting – +75kg Gold Medal Finals (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

Men’s Water Polo – Brazil vs. Hungary (LIVE)

Boxing – Elimination Matches

9:30 p.m. – Midnight

Women’s Volleyball – Brazil vs. Russia (LIVE)

Badminton – Preliminary Round

USA

9 a.m. – 11 a.m.

Women’s Volleyball – Serbia vs. Netherlands (LIVE)

Badminton – Preliminary Round

11 a.m. – 1 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Qualifying (LIVE)

Men’s Shooting – Men’s Rifle, Three Positions Final (LIVE)

MSNBC

1 p.m. – 3:45 p.m.

Men’s Water Polo – Australia vs. Greece (LIVE)

Women’s Handball – Montenegro vs. Brazil

3:45 p.m. – 5 p.m.

Men’s Table Tennis – Team Quarterfinals

Sailing – Gold Medal Finals

CNBC

4 p.m. – 7 p.m.

Women’s Handball – Norway vs. Romania

Men’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

Badminton – Preliminary Round

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. – 9 a.m.

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

9 a.m. – Noon

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

Noon – 3 p.m.

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. – 6 a.m.

Men’s Golf – Final Round Encore

BRAVO

11 a.m. – 1 p.m.

Tennis (LIVE)

1 p.m. – 3 p.m.

Tennis (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Tennis (LIVE)

5 p.m. – 7 p.m.

Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. – 1 p.m.

Women’s Basketball – China vs. U.S. (LIVE)

1:15 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)

3 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore

4:30 p.m. – 6 p.m.

Women’s Basketball – Senegal vs. Serbia

6 p.m. – 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Australia vs. Venezuela (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Spain vs. Canada

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Serbia vs. China (LIVE)

11:15 p.m. – 12:15 a.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

11 a.m. – 2 p.m.

News Recap

Boxing – Elimination Matches

Basketball

2 p.m. – 5 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinal

Boxing – Elimination Matches

Midnight – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

5 p.m. – 7 p.m.

Volleyball

NBC HIGHLIGHTS (Primetime):

• Track and Field - In live coverage of track and field, Jamaican sprint sensation Usain Bolt attempts to become the first man to win three Olympic titles in the 100m; among his rivals is the Athens 2004 gold medalist, Justin Gatlin of the U.S. Also on the track, American LaShawn Merritt seeks a return to the 400m podium after his 2008 triumph.

• Gymnastics - In apparatus finals of gymnastics, U.S. contenders include Simone Biles on women’s vault.

• Diving - The women’s 3m springboard final in diving, where Kassidy Cook and Abby Johnston represent Team USA.

NBC HIGHLIGHTS (Daytime):

• Track and Field - Shalane Flanagan, Desiree Linden and Amy Cragg form a talented U.S. trio seeking to challenge the favored contingent of East African runners in the women’s marathon.

• Basketball - The United States women face China in live coverage (ET/CT) of each team’s final Group B game. With a sampling of Olympic veterans and influential newcomer Elena Delle Donne, Team USA is poised to win a sixth consecutive gold in the event.

• Water Polo - The United States men take on 2012 Olympic silver medalist Italy in each team’s final preliminary-round match.

• Volleyball - Team USA, coming off back-to-back silver medals, meets 2004 Olympic gold medalist China in a women's volleyball Pool B match on the final day of preliminary-round action; the top four teams in each pool advance to the quarterfinals.

NBC HIGHLIGHTS (Late Night):

• Coverage includes apparatus finals in gymnastics and a women’s beach volleyball quarterfinal.

NBCSN HIGHLIGHTS:

• Basketball - The United States men's basketball team concludes Group A preliminary-round action against a French team featuring Tony Parker, Nic Batum and Rudy Gobert.

• Wrestling - Live coverage includes medal-round matches in the 75kg Greco-Roman weight class of men’s wrestling, where American Andy Bisek, bronze medalist at the 2014 and 2015 Worlds, is among the contenders.

• Weightlifting - Super heavyweight Sarah Robles attempts to give the U.S. its first medal in the sport since 2000.

USA HIGHLIGHTS:

• Shooting - 2012 bronze medalist Matt Emmons in the men's smallbore rifle, three positions final in shooting.

MBCSN HIGHLIGHTS:

• Handball - Montenegro plays host Brazil in women's handball on the final day of preliminary-round action for both events, where top-four finishes are required to advance to the quarterfinals.

GOLF CHANNEL HIGHLIGHTS:

• Men's 4th Round - The men’s Olympic golf tournament concludes.

BRAVO HIGHLIGHTS:

• Tennis - The final day of tennis includes gold-medal finals in men’s singles, women’s doubles and mixed doubles.

TELEMUNDO HIGHLIGHTS:

• Basketball - The United States women face China in live coverage of each team’s final Group B game. With a sampling of Olympic veterans and influential newcomer Elena Delle Donne, Team USA is poised to win a sixth consecutive gold in the event.

MONDAY, AUGUST 15 (DAY 10)

NBC

10 a.m. – 1 p.m.

Track & Field (LIVE)

Women’s 200m – Round 1

Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final

Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

Men’s 400m Hurdles – Round 1

Men’s Volleyball – U.S. vs. Mexico (LIVE)

1 p.m. – 2:30 p.m.

Women’s Water Polo – Quarterfinal

2:30 p.m. – 5 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

Synchronized Swimming – Duet Qualifying

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

8 p.m. – Midnight

Men’s Diving – Springboard Qualifying

Track & Field (LIVE)

Men’s Pole Vault – Gold Medal Final

Men’s 800m – Gold Medal Final

Women’s 400m – Gold Medal Final

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

Men’s Rings

Men’s Vault

Women’s Balance Beam

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. – 11:30 a.m.

Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE)

Track & Field (LIVE)

Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final

Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

Women’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final

11:30 a.m. – 1 p.m.

Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

1 p.m. – 4 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Qualifying

Cycling – Track

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

4 p.m. – 6 p.m.

Men’s Volleyball – Russia vs. Iran

Cycling – Track Gold Medal Final

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)

8 p.m. – 9:30 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals

Men’s Weightlifting – 105kg Gold Medal Final

9:30 p.m. – Midnight

Men’s Volleyball – Brazil vs. France (LIVE)

Boxing – Men’s Heavyweight Final

USA

9 a.m. – 10:30 a.m.

Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

10:30 a.m. – 12:30 p.m.

Equestrian – Individual Dressage Gold Medal Final (LIVE)

12:30 p.m. – 2:30 p.m.

Badminton – Quarterfinal

Women’s Table Tennis – Team Semifinals

MSNBC

12 p.m. – 1:15 p.m.

Men’s Handball – Poland vs. Slovenia

1:15 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)

Badminton – Quarterfinal

Sailing – Gold Medal Finals

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.

Women’s Water Polo – Quarterfinals (LIVE)

GOLF CHANNEL

9 a.m. – 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. – 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

1:15 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore

4:30 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore

6 p.m. – 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Argentina Encore

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Lithuania vs. Croatia (LIVE)

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. 1 p.m.

News Recap

Volleyball

1 p.m. – 3 p.m.

Boxing – Elimination Matches

Basketball

Midnight – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

3 p.m. – 6 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal

Volleyball

6 p.m. – 8 p.m.

Basketball

Boxing – Elimination Matches

NBC HIGHLIGHTS (Primetime):

• Track and Field - Live coverage of track and field includes the women’s 400m final, as Allyson Felix seeks to become the most decorated U.S. woman in track and field history with a seventh career Olympic medal. Also on the track, Kenya’s David Rudisha attempts to become the first man in 52 years to repeat as 800m champion.

• Gymnastics - Apparatus finals include men’s rings, men’s vault and women’s balance beam; the latter features an American contender in three-time world champion Simone Biles.

• Diving - Kristen Ipsen and Michael Hixon represent the U.S. in qualifying of men’s 3m springboard diving.

NBC HIGHLIGHTS (Daytime):

• Track and Field - Live coverage of track and field features a trio of American contenders challenging 2012 Olympic silver medlalist Anita Wlodarczyk of Poland in the women's hammer final, Emma Coburn seeking a U.S. breakthrough in the women's steeplechase final, plus heats of the women’s 200m, men’s steeplechase and men’s 400m hurdles.

• Volleyball - The United States men’s volleyball team, led by four-time Olympian Reid Priddy, concludes Pool A play against Mexico.

NBC HIGHLIGHTS (Late Night):

• Coverage includes a men’s quarterfinal in beach volleyball, plus heats and semifinals in flatwater canoe/kayak.

NBCSN HIGHLIGHTS:

• Track and Field - Live coverage includes the women’s hammer final, plus American record-holder Emma Coburn in the women’s steeplechase final.

• Swimming - The women’s 10km open water event in swimming, with 2012 silver medalist Haley Anderson a contender again for Team USA.

• Volleyball - Reigning men’s volleyball champion Russia meets Iran in each team’s last preliminary-round match. A live men's volleyball match features host nation Brazil against France in each team’s Pool A finale. With their nation’s rich tradition in the sport, Brazilians hope to celebrate gold in men’s volleyball after two straight silver medals.

• Cycling - The men’s omnium points race, which determines the medalists in the six-phase track cycling event.

• Basketball - Two of the best men’s basketball teams in the world go head-to-head as Spain duels Argentina in each team’s Group B finale. The Gasol brothers headline the Spanish national team that took silver behind Team USA in Beijing and London, but Manu Ginobli returns to a deep roster with plenty of familiar faces from Argentina’s 2004 gold medal squad.

USA HIGHLIGHTS:

• Equestrian - The individual dressage final features American Laura Graves, who placed fifth at the 2014 World Equestrian Games, seeking to challenge a deep European field.

• Table Tennis - Semifinals in the women’s team event, which debuted in 2008 and has been won both times by China.

MBCSN HIGHLIGHTS:

• Basketball - Qualifying for the Olympics for only the second time, the Nigerian men's basketball team will rely heavily on NBA forward Al-Farouq Aminu in its Group B finale against Brazil. The host nation's last Olympic run ended in a 82-77 loss to Argentina in the 2012 quarterfinals.

TELEMUNDO HIGHLIGHTS:

• Basketball - Qualifying for the Olympics for only the second time, the Nigerian men's basketball team will rely heavily on NBA forward Al-Farouq Aminu in its Group B finale against Brazil. The host nation's last Olympic run ended in a 82-77 loss to Argentina in the 2012 quarterfinals.

NBC UNIVERSO HIGHLIGHTS:

• Basketball - Two of the best men’s basketball teams in the world go head-to-head as Spain duels Argentina in each team’s Group B finale. The Gasol brothers headline the Spanish national team that took silver behind Team USA in Beijing and London, but Manu Ginobli returns to a deep roster with plenty of familiar faces from Argentina’s 2004 gold medal squad.

TUESDAY, AUGUST 16 (DAY 11)

NBC

10 a.m. – 11:30 a.m.

Track & Field (LIVE)

Men’s Triple Jump – Gold Medal Final

Women’s Discus – Gold Medal Final

11:30 a.m. – 1 p.m.

Men’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)

Equestrian – Team Jumping Qualifying

1 p.m. – 2:45 p.m.

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

2:45 p.m. – 5 p.m.

Men’s Diving – Springboard Semifinal

Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

8 p.m. – Midnight

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Men’s High Jump

Women’s 1500m

Men’s 110m Hurdles

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

Men’s Parallel Bars

Women’s Floor

Men’s High Bar

Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Men’s Diving – Springboard Gold Medal Final

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. – Noon

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE)

Track & Field (LIVE)

Men’s Triple Jump – Gold Medal Final

Women’s Discus – Gold Medal Final

Men’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final

Noon – 3 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal (LIVE)

Cycling – Track Events

Canoe/Kayak – Sprint Gold Meal Finals

3 p.m. – 5:30 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal (LIVE)

Badminton – Doubles Semifinals

5:30 p.m. – 7:30 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

7:30 p.m. – 9:15 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals

Men’s Boxing – Light Gold Medal Final

Men’s Weightlifting – Superheavy Gold Medal Final

9:15 p.m. – Midnight

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

Women’s Table Tennis – Team Gold Medal Finals

MSNBC

Noon – 2 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Qualifying

Women’s Handball – Quarterfinal (LIVE)

2 p.m. – 5 p.m.

Men’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)

Sailing – Gold Medal Finals

USA

9 a.m. – 11 a.m.

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

11 a.m. – 1 p.m.

Men’s Field Hockey – Semifinal (LIVE)

Badminton – Doubles Semifinal

1 p.m. – 3 p.m.

Synchronized Swimming – Duet Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Table Tennis – Team Bronze Medal

3 p.m. – 5 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

Badminton – Doubles Semifinal

CNBC

5 p.m. – 7 p.m.

Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

7 p.m. – 8 p.m.

Men’s Field Hockey – Semifinal

GOLF CHANNEL

9 a.m. – 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. – 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10 a.m. – 11:45 a.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)

11:45 a.m. – 1:30 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore

1:30 p.m. – 3:15 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)

3:15 p.m. – 5 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5 p.m. – 5:45 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5:45 p.m. – 7:30 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)

7:30 p.m. – 9:15 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore

9:15 p.m. – 11 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)

2 p.m. – 3 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)

5 p.m. – 6:30 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

6:30 p.m. – 8 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore

8 p.m. – 9:30 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

9:30 p.m. – 11 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. – Noon

News Recap

Noon – 3 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal

Synchronized Swimming

Midnight – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal

5 p.m. – 8 p.m.

Beach Volleyball – Semifinal

Boxing – Elimination Matches

NBC HIGHLIGHTS (Primetime):

• Track and Field - Live coverage of track and field finals includes the highly competitive men's high jump, where winning gold might require breaking a world record that’s stood for more than two decades; a trio of American challengers to Ethiopia’s Genzebe Dibaba in the women's 1500m; and Oregon Ducks wide receiver Devon Allen among U.S. threats to Jamaican Omar McLeod in the men’s 110m hurdles.

• Gymnastics - Apparatus finals include the men’s parallel bars, men’s high bar, and women's floor exercise; the latter could come down to U.S. teammates for gold: Simone Biles, the three-time reigning world all-around champion, and Aly Raisman, the 2012 Olympic gold medalist.

NBC HIGHLIGHTS (Daytime):

• Track and Field - In live coverage of track and field finals, reigning Olympic champions Christian Taylor of the U.S. (men’s triple jump) and Sandra Perkovic of Croatia (women’s discus) return as gold-medal contenders.

NBC HIGHLIGHTS (Late Night):

• Diving - The men’s 3m springboard final is expected to feature a duel for gold among China, Russia and Great Britain, with 2012 Olympian Kristian Ipsen representing the best U.S. hope.

NBCSN HIGHLIGHTS:

• Track and Field - Live coverage of track and field features qualifying heats, plus defending champions Christian Taylor of the U.S. (men’s triple jump) and Croatian Sandra Perkovic (women's discus) in their respective finals.

• Swimming - The men's 10km open water event in swimming, where the U.S. has a contender in 2015 world champion Jordan Wilimovsky.

USA HIGHLIGHTS:

• Synchronized Swimming - In the duet final, Russia is going for a fifth straight gold.

CNBC HIGHLIGHTS:

• Cycling - Track cycling coverage includes the conclusion of the men’s keirin (live) and American Sarah Hammer seeking to pedal back to the podium in the women’s omnium after earning silver in 2012.

WEDNESDAY, AUGUST 17 (DAY 12)

NBC

10 a.m. – 1 p.m.

Track & Field (LIVE)

Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

Equestrian – Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)

Gymnastics – Gala

1 p.m. – 3 p.m.

Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats

Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Gymnastics – Gala

8 p.m. – Midnight

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Long Jump

Women’s 200m

Women’s 100m Hurdles

Women’s Diving – Platform Qualifying

Women’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Women’s Beach Volleyball – Medal Round

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. – Noon

Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE)

Track & Field (LIVE)

Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

Noon – 2 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal (LIVE)

2 p.m. – 3 p.m.

Cycling – BMX Qualifying

3 p.m. – 5:30 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal

Gymnastics – Gala

5:30 p.m. – 7:30 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

7:30 p.m. – 9 p.m.

Gymnastics – Gala

Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

Men’s Boxing – Welter Gold Medal Final

Women’s Boxing – Elimination Matches

9 p.m. – 11 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

11 p.m. – Midnight

Men’s Table Tennis – Team Gold Medal Final

Taekwondo – Gold Medal Finals

MSNBC

11 a.m. – 1 p.m.

Women’s Field Hockey – Semifinal (LIVE)

1 p.m. – 2 p.m.

Women’s Wrestling – Qualifying

Men’s Handball – Quarterfinal

2 p.m. – 3:30 p.m.

Gymnastics – Gala (LIVE)

3:30 p.m. – 5 p.m.

Men’s Handball – Quarterfinal

Sailing – Gold Medal Finals

USA

9 a.m. – 10 a.m.

Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

10 a.m. – 11:45 a.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

11:45 a.m. – 1:30 p.m.

Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

1:30 p.m. – 3:15 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

3:15 p.m. – 5 p.m.

Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

Men’s Table Tennis – Team Bronze Medal

Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.

Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

Women’s Field Hockey – Semifinal

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. – 9 a.m.

Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

9 a.m. – Noon

Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

Noon – 3 p.m.

Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. – 5 a.m.

Women’s Golf – 1st Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10 a.m. – 11:45 a.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)

11:45 a.m. – 1:30 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore

1:30 p.m. – 3:15 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)

3:15 p.m. – 5 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5 p.m. – 5:45 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5:45 p.m. – 7:30 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)

7:30 p.m. – 9:15 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore

9:15 p.m. – 11 p.m.

Men’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)

11 p.m. – Midnight

Men’s Basketball – Quarterfinal #4 Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)

2 p.m. – 3 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

3 p.m. – 5 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)

5 p.m. – 6:30 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

6:30 p.m. – 8 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore

8 p.m. – 9:30 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

9:30 p.m. – 11 p.m.

Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore

11 p.m. – Midnight

Men’s Soccer – Match of the Day

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. – 2 p.m.

News Recap

Men’s Soccer – Semifinal

Athletics

2 p.m. – 5 p.m.

Boxing

Men’s Soccer – Semifinal

Midnight – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

5 p.m. – 8 p.m.

Volleyball

Basketball

Boxing

NBC HIGHLIGHTS (Primetime):

• Track and Field - Live coverage of track and field finals features 2015 world champion Tianna Bartoletta and defending Olympic gold medalist Brittney Reese as U.S. contenders in the women’s long jump; first-time Olympian Tori Bowie, from the small town of Sandhill, Mississippi, in the women’s 200m; and a strong trio looking to put Team USA on the women’s 100m hurdles podium for a fifth consecutive Games. Elsewhere on the Rio track, two-time defending champion Usain Bolt runs his 200m semifinal heat and American Ashton Eaton concludes day one of the decathlon with one of his best events: the 400m.

NBC HIGHLIGHTS (Daytime):

• Track and Field - Live coverage of track and field includes the start of American Ashton Eaton’s attempt to become just the third man to repeat as Olympic decathlon champion. Evan Jager also chases history, as he seeks to challenge steeplechase power Kenya and give the U.S. its first medal in the event since 1984.

• Equestrian - The United States targets a return to the podium in the team jumping final after winning gold in 2004 and 2008 but failing to earn a medal in 2012.

NBC HIGHLIGHTS (Late Night):

• Beach Volleyball - Medal-round action in women’s beach volleyball under the lights at Copacabana beach.

NBCSN HIGHLIGHTS:

• Track and Field - American middle distance runner Evan Jager’s attempt to give the U.S. its first men’s steeplechase medal since 1984. Also in track and field, Ashton Eaton of Team USA begins his attempt to become just the third man to repeat as Olympic decathlon champion.

• Cycling - Coverage includes seeding runs in BMX, which debuted at the 2008 Beijing Games. American Connor Fields, who entered the 2012 London Games expecting to climb the podium but crashed in the final and placed 7th, returns as a medal contender.

• Table Tennis - Coverage includes the table tennis men's team final, with China seeking a third consecutive Olympic gold.

USA HIGHLIGHTS:

• Badminton - Coverage includes quarterfinal-round action in men’s singles. Two-time defending champion Lin Dan of China, known as “the John McEnroe of badminton” for his outbursts both on and off the court, joins compatriot Chen Long and long-time Malaysian rival Lee Chong Wei among the Rio medal contenders.

GOLF CHANNEL HIGHLIGHTS:

• Women's 1st Round - Opening-round coverage of the first women’s Olympic golf competition since 1900.

THURSDAY, AUGUST 18 (DAY 13)

NBC

10 a.m. – Noon

Track & Field (LIVE)

Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals

Noon – 2 p.m.

Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

2 p.m. – 3:30 p.m.

Women’s Diving – Platform Semifinal

Men’s Cycling – BMX Quarterfinals

3:30 p.m. – 5 p.m.

Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Synchronized Swimming – Team Qualifying

8 p.m. – Midnight

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Men’s Shot Put

Women’s Javelin

Men’s 1500m Decathlon

Women’s 400m Hurdles

Men’s 200m

Women’s Diving – Platform Gold Medal Final

Men’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Men’s Beach Volleyball – Medal Round

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. – 11:20 a.m.

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE)

Track & Field (LIVE)

Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final

11:20 a.m. – 2 p.m.

Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Women’s Wrestling – Freestyle Qualifying

Men’s Field Hockey – Bronze Medal

2 p.m. – 4 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)

4 p.m. – 6 p.m.

Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

6 p.m. – 8 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)

8 p.m. – 9:45 p.m.

Men’s Boxing – Light Heavy Gold Medal Final

Men’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

9:45 p.m. – Midnight

Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

Taekwondo – Gold Medal Finals

MSNBC

2 p.m. – 4 p.m.

Sailing – Gold Medal Finals

Women’s Handball – Semifinal (LIVE)

USA

10 a.m. – 1 p.m.

Men’s Triathlon (LIVE)

Women’s Badminton – Doubles Gold Medal Final

CNBC

5 p.m. – 6 p.m.

Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals

Modern Pentathlon – Fencing

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Field Hockey – Gold Medal Final

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. – 9 a.m.

Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

9 a.m. – Noon

Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

Noon – 3 p.m.

Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. – 4 a.m.

Women’s Golf – 2nd Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

2 p.m. – 4 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)

4 p.m. – 6 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore

6 p.m. – 8 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)

8 p.m. – 10 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore

10 p.m. – Midnight

Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore

Midnight – 2 a.m.

Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. – 1 p.m.

News Recap

Synchronized Swimming

1 p.m. – 4 p.m.

Athletics

Beach Volleyball

Midnight – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

4 p.m. – 8 p.m.

Volleyball

Boxing

NBC HIGHLIGHTS (Primetime):

• Track and Field - In track and field finals, Oregon native and Rio favorite Ashton Eaton attempts to become only the third man to win back-to-back Olympic decathlon titles; Jamaica’s Usain Bolt sprints for a third consecutive gold in the men’s 200m final against Americans Justin Gatlin and LaShawn Merritt; and reigning world champion Joe Kovacs of the U.S. headlines the field in the men’s shot put final.

NBC HIGHLIGHTS (Daytime):

• Track and Field - Live coverage of track and field spotlights the men's 400m hurdles final, with the last two Olympic silver medalists, Kerron Clement (2008) and Michael Tinsley (2012), looking to continue Team USA’s rich tradition in the event.

• Diving - Americans Jessica Parratto and Katrina Young, each a first-time Olympian, compete in the semifinal round of women’s platform diving.

• Cycling - Quarterfinal-round racing in men’s BMX, where Connor Fields of the U.S. continues his push to the podium after a disappointing 7th-place finish in London.

NBC HIGHLIGHTS (Late Night):

• Beach Volleyball - Coverage includes a medal-round match in men’s beach volleyball.

NBCSN HIGHLIGHTS:

• Track and Field - Live coverage of track and field includes continuation of the men’s decathlon, where Team USA’s Ashton Eaton seeks to defend his title as “world’s greatest athlete,” plus Olympic silver medalists Kerron Clement (2008) and Michael Tinsley (2012) looking to give the U.S. its 19th gold medal (all time) in the men’s 400m hurdles final.

• Wrestling - The United States has yet to win an Olympic gold medal in women's freestyle wrestling, which debuted at the 2004 Athens Games. But two-time reigning world champion Adeline Gray (75kg), along with Helen Maroulis (53kg) and Elena Pirozhkova (63kg), could end the drought in Rio (live).

USA HIGHLIGHTS:

• Triathlon - British brothers Alistair and Jonathan Brownlee, who took gold and bronze in London, respectively, are again among the contenders in the men’s triathlon, set among some of Rio’s most scenic locations (live).

GOLF CHANNEL HIGHLIGHTS:

• Women's 2nd Round - Live 2nd-round coverage of the women’s Olympic golf competition.

TELEMUNDO HIGHLIGHTS:

• Synchronized Swimming - Coverage includes the technical routine phase of the women’s team event, in which Spain has earned silver (2008) and bronze (2012) medals at the past two Olympics.

FRIDAY, AUGUST 19 (DAY 14)

NBC

10 a.m. – 12:10 p.m.

Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE)

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

Synchronized Swimming – Team Gold Medal Final (LIVE)

12:10 p.m. – 2 p.m.

Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

2 p.m. – 3:45 p.m.

Cycling – BMX Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)

3:45 p.m. – 5 p.m.

Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final

Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying

8 p.m. – 10:30 p.m.

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Pole Vault

Men’s Hammer

Women’s 5000m

Women’s 4x100m Relay

Men’s 4x100m Relay

Men’s Diving – Platform Qualifying

11:35 p.m. – 12:35 a.m.

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

12:35 a.m. – 3 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

7 a.m. – 11 a.m.

Men’s Track & Field – 50k Walk Gold Medal Final (LIVE)

11 a.m. – 2:15 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying (LIVE)

Taekwondo – Qualifying

Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying

2:15 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

4:30 p.m. – 7:30 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

7:30 p.m. – 9 p.m.

Men’s Handball – Semifinal (LIVE)

9 p.m. – Midnight

Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

Women’s Modern Pentathlon

Boxing – Semifinal

Taekwondo – Gold Medal Finals

MSNBC

11 a.m. – Noon

Women’s Badminton – Singles Gold Medal Final

Noon – 2 p.m.

Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

2 p.m. – 4 p.m.

Women’s Modern Pentathlon

Men’s Handball – Semifinal (LIVE)

4 p.m. – 6 p.m.

Women’s Field Hockey – Gold Medal Final (LIVE)

USA

9 a.m. – 11:30 a.m.

Men’s Badminton – Singles Semifinal

Women’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE)

11:30 a.m. – 1 p.m.

Women’s Field Hockey – Bronze Medal (LIVE)

Men’s Badminton – Singles Semifinal

CNBC

5 p.m. – 6 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. – 9 a.m.

Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

9 a.m. – Noon

Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

Noon – 3 p.m.

Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. – 4 a.m.

Women’s Golf – 3rd Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

2:30 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)

4:30 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)

8 p.m. – 10 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore

10 p.m. – Midnight

Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore

Midnight – 2 a.m.

Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

2 p.m. – 4 p.m.

Women’s Soccer – Bronze Medal Encore

4:30 p.m. – 7 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Soccer Medal Ceremony (LIVE)

7 p.m. – 9:30 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Women’s Soccer Medal Ceremony Encore

9:30 p.m. – Midnight

Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Women’s Soccer Medal Ceremony Encore

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. – 2 p.m.

News Recap

Synchronized Swimming

Athletics

2 p.m. – 4 p.m.

Beach Volleyball

Boxing

4 p.m. – 7 p.m.

Women’ Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Soccer Medal Ceremony

Midnight – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

4 p.m. – 7 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Basketball

7 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

NBC HIGHLIGHTS (Primetime):

• Track & Field - In the last race of Usain Bolt's legendary Olympic career, the world's fastest man anchors Jamaica against Justin Gatlin and Team USA in the men's 4x100m relay final. Other live track and field finals include reigning Olympic champ Jenn Suhr of the U.S. headlining a deep field in the women's pole vault, and Tori Bowie leading the U.S. in defense of its women’s 4x100m relay gold.

• Diving - Qualifying-round dives in the men’s 10m platform event, with American David Boudia seeking to become the first repeat winner of the event since compatriot Greg Louganis (1984, 1988).

NBC HIGHLIGHTS (Daytime):

• Equestrian - In the first of two final rounds in equestrian’s individual show jumping event, 2008 Olympic bronze medalist Beezie Madden leads a strong U.S. contingent.

• Cycling - Contenders in men’s BMX include American Connor Fields, who pedals for the Olympic medal he expected to earn four years ago in London before crashing in the final and placing 7th.

• Rhythmic Gymnastics - The all-around competition in rhythmic gymnastics begins, with 16-year-old Laura Zeng representing the U.S. in a field headlined by fellow Muscovites and good friends Yana Kudryavtseva and Margarita Mamun, one of whom should give Russia a fifth consecutive Olympic gold in the event.

NBC HIGHLIGHTS (Late Night):

• Canoe/Kayak - Coverage includes semifinal races in flatwater canoe/kayak.

NBCSN HIGHLIGHTS:

• Track & Field - Live coverage of the men’s 50km race walk; John Nunn, 12 years after contesting the 20km race walk at the Athens Games, represents Team USA in Rio.

• Wrestling - Live wrestling coverage includes Team USA’s Jordan Burroughs beginning defense of his men’s 74kg gold medal.

• Taekwondo - The U.S. could have presence in taekwondo finals in the women’s 67kg (2015 Worlds bronze medalist Jackie Galloway) and men’s 80kg (three-time Olympic champion Steven Lopez) weight classes.

MBCSN HIGHLIGHTS:

• Badminton - Coverage includes the women's singles final, where Spain’s Carolina Marin, who once aspired to be a flamenco dancer, could snap China’s run of four consecutive gold medals.

• Modern Pentathlon - Early-phase coverage of the women’s modern pentathlon features Arkansas sisters Margaux and Isabella Isaksen. Margaux could improve on her fourth-place finish in London.

USA HIGHLIGHTS:

• Field Hockey - Live coverage of the women’s field hockey bronze medal match.

CNBC HIGHLIGHTS:

• Wrestling - With only two losses in his international career, Jordan Burroughs is Team USA's top medal contender in wrestling and seeks a second Olympic gold in the men’s freestyle 74kg weight class.

GOLF CHANNEL HIGHLIGHTS:

• Women's 3rd Round - The women’s Olympic golf competition continues with 3rd-round action. The Olympic format – 72-hole, stroke play – does not involve cuts after the 2nd round.

TELEMUNDO HIGHLIGHTS:

• Soccer - Live coverage (including pre-game) of the women’s soccer gold medal final from Maracana stadium.

NBC UNIVERSO HIGHLIGHTS:

• Soccer - Live coverage (including pre-game) of the women’s soccer gold medal final from Maracana stadium.

SATURDAY, AUGUST 20 (DAY 15)

NBC

10 a.m. – 12:15 p.m.

Women’s Triathlon – Gold Medal Final (LIVE)

12:15 p.m. – 2:30 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals

Men’s Diving – 10m Platform Semifinal

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

2:30 p.m. – 4:45 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

4:45 p.m. – 6 p.m.

Men’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)

8 p.m. – Midnight

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s High Jump

Men’s Javelin

Men’s 1500m

Women’s 800m

Men’s 5000m

Women 4x400m Relay

Men 4x400m Relay

Women’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Diving – 10m Platform Gold Medal Final

12:30 a.m. – 1:30 a.m.

Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

1:30 a.m. – 5 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

Noon – 2 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

2 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying

Women’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final

4:30 p.m. – 7:30 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

MSNBC

Noon – 2:30 p.m.

Women’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

Men’s Badminton – Bronze Medal

2:30 p.m. – 5 p.m.

Women’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)

USA

9 a.m. – 10:30 a.m.

Rhythmic Gymnastics – Group Qualifications (LIVE)

10:30 a.m. – 12:15 p.m.

Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12:15 p.m. – 2:15 p.m.

Men’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE)

Women’s Handball – Bronze Medal

2:15 p.m. – 5 p.m.

Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Badminton – Singles Gold Medal Final

8 p.m. – 10 p.m.

Boxing – Gold Medal Finals

Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

10 p.m. – Midnight

Men’s Modern Pentathlon

Taekwondo – Gold Medal Finals

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. – 9 a.m.

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

9 a.m. – Noon

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

Noon – 3 p.m.

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. – 4 a.m.

Women’s Golf – Final Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10:30 a.m. – 12:30 p.m.

Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12:30 p.m. – 2:30 p.m.

Women’s Basketball – Bronze Medal Encore

2:30 p.m. – 5 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

5 p.m. – 7:30 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore

7:30 p.m. – 10 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

2 p.m. – 4 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal Encore

4:30 p.m. – 7 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Soccer – Medal Ceremony (LIVE)

7 p.m. – 9:30 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore

9:30 p.m. – Midnight

Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

11 a.m. – Noon

New Recap

Noon – 3:30 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

Boxing – Gold Medal Finals

3:30 p.m. – 7 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Medal Ceremony

Midnight – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

NBC HIGHLIGHTS (Primetime):

• Track & Field - The last full session of track and field features Allyson Felix attempting to lead the U.S. to a sixth straight Olympic gold in the women’s 4x400m relay; LaShawn Merritt and Team USA seeking to restore supremacy in the men’s 4x400m relay after a surprise loss to the Bahamas in 2012; and 18-year-old Vashti Cunningham, the daughter of former NFL quarterback Randall Cunningham, joining 32-year-old mother of three Chaunte Lowe among contenders in the women's high jump.

• Diving - American David Boudia must be perfect to defeat three-time reigning world champion Qui Bo of China and London medalist Tom Daley of Great Britain and defend his gold in the men's 10m platform final.

• Volleyball - Coverage also includes the women’s volleyball final.

NBC HIGHLIGHTS (Daytime):

• Triathlon - A flat tire derailed Wisconsin native Gwen Jorgensen in her Olympic debut four years ago, but the two-time reigning world champion is favored for gold in the women’s triathlon. Countrywomen Sarah True and Katie Zafares could also contend on the scenic Rio course, which could see the end of a U.S. medal drought in triathlon that stretches back to 2004.

• Basketball – Live coverage of the women’s basketball gold medal final. Team USA has won this event at the past five Olympics.

• Water Polo - Live coverage of the men’s water polo gold medal final.

NBC HIGHLIGHTS (Late Night):

• Rhythmic Gymnastics - Coverage includes the rhythmic gymnastics individual all-around final, where Russia seeks a fifth consecutive gold.

NBCSN HIGHLIGHTS:

• Wrestling - Men's freestyle wrestling qualification features Americans J’Den Cox (86kg), a two-time NCAA champion from the University of Missouri, and Tervel Dlagnev, a semifinalist at the 2012 Olympics and contender once again in the heaviest weight class (125kg).

• Cycling - The women's mountain biking competition, where Team USA has a contender in Lea Davison, runner-up at the 2016 World Championships.

• Soccer - Live coverage of the men’s soccer final at historic Maracana Stadium in Rio. Coverage also include the men’s soccer bronze medal match from Sao Paulo.

• Volleyball - Coverage includes the women’s volleyball bronze medal match.

• Badminton - The men's singles bronze medal match in badminton.

• Handball - Live coverage of the men’s handball gold medal final.

USA HIGHLIGHTS:

• Basketball – Live coverage of the women’s basketball bronze medal final.

• Rhythmic Gymnastics - Coverage features qualifying in the rhythmic gymnastics group event, for which the U.S. women earned its first Olympic berth since getting an automatic entry as host of the 1996 Atlanta Games. In the individual all-around final of rhythmic gymnastics, 16-year-old Laura Zeng looks to give the United States its highest-ever Olympic finish -- a mark currently held by Valerie Zimring, who placed 11th in 1984.

GOLF CHANNEL HIGHLIGHTS:

• Women's Final Round - Live final-round coverage of the first women’s Olympic golf competition since 1900; the field includes a trio of Americans in Lexi Thompson, Stacy Lewis and Gerina Piller.

TELEMUNDO HIGHLIGHTS:

• Soccer - Coverage includes the men's soccer bronze medal match.

SUNDAY, AUGUST 21 (DAY 16)

NBC

8 a.m. – 11 a.m.

Men’s Track & Field – Marathon (LIVE)

11 a.m. – 12:15 p.m.

Rhythmic Gymnastics – Group Gold Medal Final

12:15 p.m. – 2:15 p.m.

Men’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

2:15 p.m. – 5 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

7 p.m. – 8 p.m.

Rio Gold

8 p.m. – 10:30 p.m.

Closing Ceremony

11:35 p.m. – 3 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

10:30 a.m. – 12:30 p.m.

Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12;30 p.m. – 3 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

Boxing – Gold Medal Finals (LIVE)

USA

8 a.m. – 10:30 a.m.

Men’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

10:30 a.m. – 11:30 a.m.

Men’s Handball – Bronze Medal (LIVE)

11:30 a.m. – 1:15 p.m.

Men’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final (LIVE)

1:15 p.m. – 3 p.m.

Men’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10:30 a.m. – 12:30 p.m.

Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12:30 p.m. – 2:30 p.m.

Men’s Basketball – Bronze Medal Encore

2:45 p.m. – 5:15 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

5:15 p.m. – 7:30 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final Encore

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

Noon – 3 p.m.

Men’s Volleyball – Gold Medal Finals

3 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final

12 a.m. – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

NBC HIGHLIGHTS (Primetime):

• Rio Gold - A one-hour special looking back at the defining moments of the Rio Games.

• Closing Ceremony - The first Olympics in South America conclude with the Closing Ceremony from Rio de Janeiro’s Maracana Stadium.

NBC HIGHLIGHTS (Daytime):

• Track and Field - Live coverage of the men’s marathon features Galen Rupp, who won the U.S. Trials in his marathon debut but will take to the streets of Rio just eight days after running his 10,000m final. Also in the field is 2004 Athens silver medalist Meb Keflezighi, who at age 41 will be the oldest U.S. marathoner in Olympic history.

• Rhythmic Gymnastics - Power Russia looks to win its fifth consecutive gold medal in the group competition.

• Volleyball - Live coverage of the men’s volleyball gold medal final.

• Basketball - Live coverage of the men’s basketball gold medal final.

NBCSN HIGHLIGHTS:

• Basketball - Live coverage of the men’s basketball bronze medal game.

• Wrestling - Kyle Snyder, who last year became the youngest American wrestler to win a world title at age 19, competes in qualifying-round action of the men's freestyle 97kg event.

• Boxing – The women’s middleweight gold medal bout in boxing; American Claressa Shields won gold in 2012 and is favored to repeat as Olympic champion.

• Volleyball - Live coverage of the men’s volleyball bronze medal match.

• Handball - Live coverage of the men’s handball bronze medal match.

USA HIGHLIGHTS:

• Cycling - Julien Absalon, men’s mountain bike gold medalist in 2004 and 2008, is among the French riders looking to get their nation back on the Olympic podium after being shut out of the medals in London.

• Handball - Live coverage of the men’s handball gold medal match.

TELEMUNDO HIGHLIGHTS:

• Volleyball - Live coverage of the men’s volleyball gold medal final.

• Basketball - Live coverage of the men’s basketball gold medal final.

KMTR NBC 16 TV Schedule



Trending